Serpentinit (hadec)
Hornina přeměněná
Barva:
Obvykle tmavozelená až černozelená, někdy černá s modravým nebo fialovým odstínem. Často je skvrnitá v zelených odstínech a zvětralé povrchové části šednou až hnědnou.
Složení:
Podstatnou součástí je serpentin, který je velmi drobně šupinkovitý (antigorit) nebo vláknitý (chryzotil). Obsahuje často zbytky původních nerostů, hlavně pyroxen (bronzit), chromit a magnetit. Dosti často je přítomen granát (s převahou pyropové složky).
Stavba:
Převážně všesměrná, někdy je však usměrnění naznačeno. V přírodě tvoří menší nepravidelná tělesa nebo výplně bývalých sopečných sopouchů. Rozpadá se v nepravidelné a poměrně drobné úlomky. Chryzotil tvoří v některých hadcích žilky, v nichž vlákna jsou postavena kolmo ke stěnám puklin, dají se izolovat a zplsťovat (hadcový azbest).
Vznik:
Přeměnou ultrabazických hornin, hlavně olivínovců a pyroxenovců, popř. i bazického gabra.
Výskyt:
Serpentinity se místy vyskytují u Křemže, Mariánských Lázní, Kutné Hory, v Posázaví a velmi hojně na Českomoravské vrchovině (Mohelno, Hrubšice, Dolní a Horní Bory, Černín u Jevišovic aj.), u Kalinova, Dobšiné, Jaklovců, Jasova a Rudníku. Hadcový azbest těžený v Dobšiné se používá k výrobě azbestocementové krytiny.