Výstava vín Sedlec 19.3.2005

Miroslav Vinkler


Vinařská obec Sedlec leží v jihovýchodním cípu CHKO Pálava na břehu rybníka Nesyt asi 7 km jihovýchodně od Mikulova a letos oslaví 700 sté výročí svého založení.

Obec Sedlec u Mikulova byla založena pravděpodobně za německé kolonizace v polovině 13. století – původní název byl Voitelsbrunn. Od roku 1322 náležela ves k Mikulovskému panství a byla spravována Lichtensteiny. Leží na samotné hranici s Rakouskem na břehu největšího moravského rybníku Nesytu v Nesytské kotlině chráněné ze severu vápencovými vyvýšeninami východního hřebenu Pálavských vrchů.

Poloha Sedlece ze severu chráněná masívem Pavlovských kopců byla příhodná pro pěstování kvalitní révy vinné, proto také vinice již před třicetiletou válkou zabíraly téměř čtvrtinu poddanské půdy.

I dnes patří Sedlec k významným vinařským centrům Mikulovské vinařské oblasti a sedlecká vína patří k nejlepším z moravské produkce.

Největším místním producentem vinné révy je zemědělské družstvo Sedlec, toto zemědělské družstvo obhospodařuje na 150 ha vinic a veškerou produkci zpracovává ve vlastním sklepním hospodářství.

V sobotu 19.3. 2005 se konala již 35.výstava místních vín pod záštitou ZO ČSZ. Místní organizace je aktivní a připravuje některé novinky – přechod od 20ti bodového systému hodnocení vín na 100 bodový od r. 2006 a zvažuje také uspořádání semináře “Základy senzorického posuzování vín”.

Hodnoceno bylo 307 vzorků vína (227 bílých a 77 červených), průměrná známka byla přes 18 bodů.

Sedlecké trati vyhovují nejvíce tradičním druhům bílého vína – 

Bílá vína Červená vína
Ryzlink vlašský - 34 vzorků Svatovavřinecké - 28 vzorků
Chardonnay – 25 vzorků Frankovka - 9 vzorků
Veltlínské zelené – 20 vzorků Zweigeltrebe - 9 vzorků
Müller-Thurgau – 21 vzorků Cabernet-Sauvignon- 6 vzorků
Rulandské bílé – 16 vzorků Cabernet-Moravia - 5 vzorků
Ryzlink rýnský – 14 vzorků André - 4 vzorky
Tramín- 14 vzorků Blauberger - 2 vzorky
Sauvignon – 13 vzorků Cabernet Nitra 1 vzorek
Moravský muškát- 12 vzorků
Rulandské šedé - 11 vzorků
Neuburské – 9 vzorků
Veltlínské červené rané- 7 vzorků
Sylvánské zelené –5 vzorků
směsky bílé a červené celkem – 18+7 vzorků

Přiznám se, že jsem byl na sedlecká vína mimořádně zvědavý, neboť je považuji za velice kvalitní a jak je vidět z tabulky, zdejší preferovaná vína, jsou bílá vína.

Velmi pěkné byly odrůdy Rýnský ryzlink, Sauvignon, Rulandské šedé, Rulandské bílé a Chardonnay, která byla svěží, ovocitá s jemným aroma a svěží kyselinkou. Byl zde patrný velký rozdíl mezi víny bílými mikulovské oblasti v porovnání například s víny blatnickými. Ta sedlecká byla jemnější, ovocitější nebyla taková robustní jako blatnická. Ale i mezi veltlíny a vlašskými ryzlinky byste si určitě našli to své víno. Neuburské se letos nějak nepovedlo, v Kobylí chutnalo více. 

Červená vína potvrdila, že ročník 2004 má kvalitativně nižší úroveň nežli rok 2003, který lze považovat za nádherný rok pro červená vína na Moravě.

Bodové hodnocení vín komisemi, bylo podle našeho názoru objektivnější nežli u předešlých vinařských obcí, i když i zde jsme našli několik vzorků, jejichž vysoká hodnota neodpovídala námi degustovaným vínům.

Co dodat na závěr – jaký byl ročník 2004 v obci Sedlec? U červených vín je odpověď nasnadě - průměrný, zato u bílých jste zde mohli najít řadu pěkných vzorků.

Snad mohu malinko pomoci sedleckým vinařům a napsat, že ročník 2004 u bílých vín lze považovat za dobrý ročník.

Poděkování patří pochopitelně všem sedleckým organizátorům a sponzorům, kteří tak přispěli k pěknému a pohodovému posezení s moravskými víny.


22.03.2005


Stránku připravil: 3X Projekt, Bohumír Strnad
Email: bohumir.strnad@3x-projekt.com