Za vínem na Korsice

Ing. Petr Peřina


Obr.1 Cinque Terre

Letos v květnu jsem se zúčastnil s Čebusem modelového zájezdu „11. Cesty za evropským vinařstvím“. Cílem byla Korsika, která mě už dávno lákala jako země s nádhernou přírodou a zajímavými městečky vysoko v horách a svými víny.

Pěstování vinné révy a výroba vína má na Korsice velmi dlouhou tradici, která spadá doby před Kristem, kdy se Féničané usadili v okolí dnešního města Aléria.

Skoro všechno bílé víno pochází z odrůdy vermentino, které bylo vyšlechtěno v suchých oblastech ostrova na skalnatých půdách. Rosé a červená vína tvoří hlavně dvě odrůdy. Temně červené niellucciu, příbuzné odrůdě sangoviese z Chianti a narůžovělé rosé víno sciacarella. Červených vín se vyrábí 56% rosé 34% a bílých 10% z celkové produkce.

Obr.2 Patrimonio

V současnosti však narůstá počet vinařů, kteří vyrábí výborná vína. Osm oblastí ostrova nese označení Vin de Corse. Jsou to oblasti: Calvi, Ajaccio, Sarténe, Figari, Porto-Vecchio, Cap Corse, Patrimonio a Aléria a většinu z nich jsme navštívili. Korsická vína mají svůj osobitý charakter a jsou si velmi podobná po celém ostrově.

První den jsme ještě v Itálii navštívili Bolognu a oblast Cinque Terre ta je UNESCem chráněnou památku (obr 1). Za jedenácti tisíci kilometry kamenných zídek, které drží prudký svah nad mořem, se pěstuje vinná réva. Vinohrady byly dříve přístupné jenom z moře. Doporučuji hlavně těm, kteří si stěžují, že mají vinohrad do kopce, ochutnat nádherná vína s této oblasti. Jistě dokáží ocenit kolik práce stála každá láhev vína.

Obr.3 Domaine Fiumicicoli

Po přistání na Korsice jsme navštívili oblast AOC Patrimonio, kde nás ve dvou vinařstvích uvítali nezvyklými desertními víny (ob. 2). Poprvé jsem pil víno s myrtou. Ovšem Muscat du Cap Corse vyrobený technologií obdobnou při výrobě slámových vín mě uchvátil pro svoji plnost a nádhernou vůni.

Další den jsme byli v oblasti AOC Sartene ve vinařství Domaine Fiumicicoli, které bylo ověnčeno řadou zlatých ocenění z Paříže a nutno říci, že právem (obr. 3). Zde nám byla nabídnuta již typická vína z odrůd, které se pěstují po celé Korsice a to jsou převážně Vermentino, Nielluccio a Sciacarello. Předložená vína na ochutnávku byla vysoké kvality. Vína bílá měly jemnou ovocnou vůni, rosé a červená byla plná vína s jemným tříslem a velmi příjemná v chuti. Také nám bylo předloženo víno vyrobené technologií barrique (asi 5% produkce). Vína z toho vinařství se mi nejvíc líbila ze všech vín, které jsme pili na Korsice. Navštívili jsme také vinařství v oblasti AOC Figari, zde nás hlavně upoutala starší červená vína.

Obr.4 Cavé d` Aleria

Poslední den jsme navštívili největší vinařství na Korsice AOC Cavé d` Aleria, které produkuje 25% všech korsických vín (obr. 4). Vinařství leží přímo na břehu moře v krásné přírodě, je vybaveno moderní technologií. Poslední dobou opouští výrobu levných vín a specializují se na výrobu vysoce kvalitních vín, která vyváží do celého světa. Nemají problémy s prodejem celé své produkce. Není to inspirace?

Poslední rozloučení s Korsikou byla ochutnávka v oblasti AOC Ajaccio ve vinařství Domaine Comte Peraldi (obr. 5). Při zpracování hroznů a výrobě vína byla nejmodernější technologie, kterou známe a výsledkem byla vína s excelentní kvalitou.

Obr.5 Domaine Comte Peraldi

Na závěr lze říct Korsika je fantastická země pro turistiku a dovolenou u moře. Ke Korsickým vinícím již nedílně patří svahy, v pozadí vysoké hory a klimatické podmínky středního moře. Samozřejmě na Korsice není třeba vína doslazovat, ale spíše sbírat včas aby zůstaly ve vínech kyseliny. Všem lze tuto pro nás málo známou vinařskou oblast doporučit.

Další fotografie

24.11.2004


Stránku připravil: 3X Projekt, Bohumír Strnad
Email: bohumir.strnad@3x-projekt.com