Evropské vinice - Francie část II.


Od Rhony až k Pyrenejím - Languedoc-Roussillon

Chateauneuf du-Pape

Chateauneuf du-Pape Pokud si někdo myslí, že réva viná roste z hlíny, ať si zajede do Chateauneuf-du-Pape. Tady totiž roste z kamení. Na terénních řezech je vidět, že vrstva hnědooranžových oblázků je mocná od půl do jednoho metru.

Chateauneuf du-Pape Obec Chateauneuf-du-Pape založil ve 14. století papež Jan XXII. jako letní byt a útočiště v době nebezpečí z nedalekého Avignonu. Téměř současně se na okolních pozemcích začala pěstovat réva.

Vína odsud jsou natolik zajímavá a významná, že místní apelace má povoleno pěstovat třináct odrůd révy viné, což je ve Francii spíše výjimkou.

Chateauneuf du-Pape A ještě k valounům ve vinohradech. Zdejší sutě prý sem donesl na své pouti ledovec při poslední době ledové. Na první pohled kameny vypadají jako v řece ohlazené cihlové valouny. Zblízka je vidět, že jejich struktura je mnohem jemnozrnější. Když si takový valounek vezmete do dlaní, krásně hřeje, jak je rozehřátý ze slunce. To je pravděpodobně i jedním z tajemství kvality zdejších vín. V noci na ně sálá sluníčko ze země...

St. Jean-de-la-Blaquiere Hornatá část Languedocu v okolí obce St.Jean-de-la-Blaquiere se vyznačuje střídáním vinic, olivových hájů a téměř neúrodných strání a planin, kde se jen občas pase osamocená ovce. Jak nám ale sdělili majitelé vinařství, odkud pochází tento snímek, "chemii jsme už téměř vysadili, teď vozíme do vinohradu jen ovčí trus".

Překvapením pro nezasvěceného může být i to, že každý druhý řádek kamenité vinice začíná keříčkem růží. Není to však pro okrasu, jak by se na první pohled zdálo, ale proto, že růže je náchylná na stejné choroby jako réva a navíc se u ní projeví ještě dříve.

Aiges-MortesKraj Languedoc-Roussillion je podle velké části místních obyvatel typickou ukázkou "Pařížcentrismu". Francouzští vládci v Paříži měli odjakživa problémy jak s odbojnými jižními francouzi z Languedocu kteří měli blíž ke Korsice než k Francii samotné. Obdobné problémy byly i s obyvateli Roussillionu, což byli spíše španělé než francouzi. Nynější řešení je naprosto geniální, ikdyž není jasné na jak dlouho. Paříž spojila nespojitelné a zbavila se výbojnosti obyvatel jihu, kteří se začali prát mezi sebou.

Aiges-Mortes Chateau Margaux 2 Oblast Roussillionu byla dlouhá léta jen gigantickým producentem vín velmi nízké kvality. Důkazem mohou být i nedohledné vinice údajně největšího vinařského družstva na světě.

Vinice zde rostou na mírně prosolených píscích, což jim dává snad až přílišnou lehkost. Blízkost "Lví zátoky" a soli je cítit všude. Nedaleko vinic se nacházejí i velké nádrže, kde se sůl vysušuje a kupí se do umělých kopců.


24.11.2004


Tvorba stránek:
Ing. Bohumír Strnad, E-mail: vivivi@3x-projekt.com